![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Gouache 5613181
*
nr 561 3181
Gusten Widerbäck
(1879-1970), Sverige
Gouache, Erik Widerbäck, sydländsk by, 34x37
Erik Gustaf (Gusten) Widerbäck, svensk bildkonstnär född 1879, död 1970.
Följerätt
Utrop:
100 kr
Sista tid för bud online:
måndag 19 januari 2009
kl 18:05:47
- Konstnär/Designer
Gusten Widerbäck
Erik Gustaf (Gusten) Widerbäck, svensk bildkonstnär född 1879, död 1970.
Läs mer om Gusten Widerbäck
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller erik widerbäck gouache gusten widerbäck svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige sydländsk by täckfärg vattenfärg
-
6005 Gouache
Signerad Hanafi. Abd. Motif från Slussen, 35x47 cm..//
Auktionen avslutas
om 8 dagar
1 juli kl 18:12
*
Gusten Widerbäck
Erik Gustaf (Gusten) Widerbäck, svensk bildkonstnär född 1879, död 1970.
Läs mer om Gusten Widerbäck
nr 561 3181
Gusten Widerbäck
(1879-1970), Sverige
Gouache, Erik Widerbäck, sydländsk by, 34x37
Erik Gustaf (Gusten) Widerbäck, svensk bildkonstnär född 1879, död 1970.
Följerätt | |
---|---|
Utrop: | 100 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 19 januari 2009 |
- Konstnär/Designer
Gusten Widerbäck
Erik Gustaf (Gusten) Widerbäck, svensk bildkonstnär född 1879, död 1970.Läs mer om Gusten Widerbäck
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller erik widerbäck gouache gusten widerbäck svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige sydländsk by täckfärg vattenfärg
-
6005 Gouache
Signerad Hanafi. Abd. Motif från Slussen, 35x47 cm..//
Auktionen avslutas
om 8 dagar
1 juli kl 18:12